امروز پنج شنبه , 18 اردیبهشت 1404

پاسخگویی شبانه روز (حتی ایام تعطیل)

دانلود طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی درس محیط دایره کتاب ریاضی پایه پنجم مختص درس پژوهی و مسابقات

دانلود طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی درس محیط دایره کتاب ریاضی پایه پنجم مختص درس پژوهی و مسابقات

0 8
لینک کوتاه https://pdf-doc.ir/p/4f0f231 |

دانلود طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی درس محیط دایره کتاب ریاضی پایه پنجم مختص درس پژوهی و مسابقات در قالب فایل WORD و قابل ویرایش در تعداد 12 صفحه می باشد

شرح مختصر فایل

طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی
درس محیط دایره کتاب ریاضی پایه پنجم
عنوان درس :       تاریخ اجرا :     طرح درس شماره :      مشخصات کلی
مدرس :      مدت تدریس : 45 دقیقه    تعداد دانش آموزان :     صفحه :        آموزشگاه :      
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه‌بندی جدید بلوم    فعالیت های قبل از تدریس
سطح هدف :
وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس محیط دایره 
فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در کتاب ریاضی پایه پنجم 
طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس محیط دایره 
ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس محیط دایره     
هدف کلی جلسه :
دانش آموزان باید مفاهیم درس محیط دایره را در کتاب ریاضی پایه پنجم به طور کامل فرا بگیرند.    
اهداف جزیی و رفتاری  :
اهداف جزیی ←
1- فرمول محیط دایره را بیان نماید.
حیطه ی دانش  ←         2- نحوه ی اندازه گیری محیط دایره را توضیح دهد.
3- پس از اندازه گیری دور دایره نتیجه را در یک جمله بیان کند.
1- در انجام فعالیت گروهی از خود علاقه نشان دهد.
حیطه ی نگرش ←       2- در هنگام کار با کاغذ رنگی احساس شادی کند.
1- در انجام فعالیت با حوصله و با سلیقه عمل می کند.
2- در هنگام اندازه گیری دور دایره ها با دقت عمل کند.
حیطه ی مهارت  ←   3- در هنگام کار با قیچی به رعایت کلات ایمنی اهمیت می دهد.
4- با کاغذ رنگی و قیچی که سر و کار دارد دایره ها زیبا و خوب برای گروه می سازد.
- ورود به کلاس- سلام واحوالپرس- حضور و غیاب – دقت در رفتارهای بچه ها.
محتوا درس  محیط دایره را به صورت خلاصه توضیح دهند. ( درک و فهم )
تکالیف مربوط به درس محیط دایره را با دقت انجام دهند . ( روانی حرکتی – عادی )
دانش آموز آنچه را از درس محیط دایره یاد می گیرد با دوستانش به اشتراک بگذارد.
دانش آموز  با توجه به ملاک های عقلانی بتواند درس محیط دایره را به صورت کاربردی فرا بگیرد..
رعایت ادب و احترام نسبت به معلم
تقویت مهارت گوش دادن 
تقویت مهارت سخن گفتن    
اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس  محیط دایره ریاضی پایه پنجم
آشنایی با مبانی و مضامین درس محیط دایره ریاضی پایه پنجم
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران و مشارکت در فرایند تدریس         
عرصه ها 
(وظایف دانش آموز در قبال)    رئوس مطالب :
آشنا شدن با نقش و کاربرد درس محیط دایره ریاضی پایه پنجم در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن - آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و  ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری    
دیگران    خود    خلقت    خدا    انتظارات از دانش آموزان در این درس    حیطه ها و اهداف    
*    *            دانش آموزان بتوانند نتیجه کلی  درس محیط دایره را بگویند.    تعقل - علم    
    *            نسبت به مطالب بیان شده روحیه نقد پذیری و نقادی پیدا کنند .    ایمان    
    *            مفاهیم و اهداف آموزشی  درس محیط دایره را فراگرفته و آنها را تحلیل نمایند.    علم    
    *            در مورد  درس محیط دایره فرضیه سازی کرده و آن ها رد یا قبول کنند .      عمل    
*

    *            برای انجام اخلاق پسندیده از قبیل رعایت حقوق دیگران ، نظم در کلاس ، همکاری و تلاش کنند و به دیگران نیز توصیه کنند.    اخلاق    

    *            به سوالات مطرح شده پیرامون درس محیط دایره ریاضی پنجم ابتدایی پاسخ دهند..    تعقل - علم    
*
    *            در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی   درس محیط دایره فعال هستند.    علم - عمل    
*    *            نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شوند.    اخلاق    
مدل و ساختار کلاس U شکل بوده و همه دانش آموزان در جلو و اطراف میز می باشند . در حالی که به وایت برد نیز اشراف داشته باشند معلم کلاس را آماده کرده و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس محیط دایره را تدریس نماید.    گروه‌بندی، مدل و ساختار کلاسی     
از آموخته های  قبلی و  درس جدید  سوالاتی مطرح می شود تا آمادگی دانش آموزان برای  درس محیط دایره ارزیابی شود و انتظار می رود دانش آموزان قادر به پاسخگویی سوالات باشند.
بررسی تکالیف فردی و گروهی و دادن بازخورد به آن ها تلفیقی از پرسش و پاسخ ، بارش فکری ، نمایش اسلاید و نمایش پاورپوینت با موضوع  محیط دایره ، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است.    پیش بینی روش تدریس    
استفاده از نرم افزار ها- کتاب گویای(ورق زن)-کتاب راهنمای معلم -کتاب درسی- کمک آموزشی -پخش تصاویر مرتبط با مبحث از طریق ویدیو  پروژکتور- استفاده از تخته هوشمند- لپتاپ    وسایل آموزشی    
زمان    وسایل آموزشی    روش تدریس    فعالیت دانش آموز(اندیشه ورزی ، دست ورزی ، خلاقیت توام با خودباوری ، خودیابی و خود ارزیابی)    فعالیت معلم (ایجاد موقعیت یادگیری)    فعالیتهای یادگیری    فعالیت های حین تدریس
***    کتاب    ***    مطالعه کتاب ، ساخت دست سازه     مطالعه کتاب ، تهیه پاورپوینت ، تدارک تکالیف ، تولید محتوای الکترونیکی    فعالیت های مقدماتی    
5 دقیقه    کتاب    ***    مطالعة درس قبلی    سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان و بررسی کلی وضعیت کلاس،ارتباط عاطفی ، ارتباط دانش آموزان با کلاس و محتوا از طریق توجه به کتاب، پاورپوینت موجود در کلاس -  توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی .
هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.    پیش بینی رفتار ورودی
و ایجاد ارتباط    
5 دقیقه    برگه و لوازم نوشتاری    ***    پاسخ به سوالات تدارک دیده شده توسط دانش آموزان    به منظور ارزشیابی تشخیصی با استفاده از پاورپوینت آموزشی ،تصاویر نشان داده می شوند با طراحی سوالاتی پیرامون  درس محیط دایره ، با جلب توجه به تصاویر موجود درمتن ، با استفاده از پرسش ها زمینه ی مناسب برای شروع تدریس فراهم می گردد .
تهیه چند سوال از مباحث قبل
با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس محیط دایره دانش آموزان به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می شوند .  معلم باید آموخته ها و توانایی های دانش آموزان را قبل از شروع درس جدید معین کند تا به تناسب آموخته های پیشین آنها طرح درس  محیط دایره را بریزد. با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس محیط دایره دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم.    ارزشیابی تشخیصی یا سنجش آغازین    
5 دقیقه    ***    ***    ورود به موقع به کلاس ، احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف و فعالیتهای محول شده و امتیاز به آنها - اطمینان از سلامت روانی و جسمی دانش آموزان و تذکر برای یادداشت درس جدید.
توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان 
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز 
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان 
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات 
توجه به دانش آموزان ویژه  و کم حرف .
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس  دانش آموزان جهت تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون      آماده سازی    
5 دقیقه    کتاب و لوازم نوشتاری    بحثی    پاسخ به سوالات ارائه شده توسط معلم به صورت گروهی    دانش آموزان در ابتدای سال تحصیلی با توجه به پرسش نامه هایی که پر کرده اند گروه بندی شده اند به گونه ای که هر گروه شامل افراد گوناگون از دید شخصیتی باشد. هر گروه از دانش آموزان با توجه به حساس بودن پایه تحصیلی به دلخواه یک نام  انگیزشی را برای گروه خود انتخاب کرده اند. در هر ماه یک گروه به عنوان  معلم یار به غیر از انجام وظایف گروه یادگیری وظایف دیگری مانند یاری رساندن به معلم در امر آموزش. رابط آموزشی و . . . به عهده دارند.
در طول جلسه آموزشی بنابر تشخیص معلم در هر موقعیت مناسب توجه دانش آموزان به درس مربوطه جلب می گردد در طول جلسه آموزشی معلم دانش آموزان را از نظر روحی، جسمی ، اخلاقی، تربیتی، طرز نشستن، رعایت قوانین کلاس تحت نظر داشته و در صورت لزوم به اصلاحات لازم در این امور نیز پرداخته می شود.
بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب ریاضی درس محیط دایره  پایه پنجم  و مطرح نمودن سوالات مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس  محیط دایره .  
در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را با سخن گفتن پیرامون درس محیط دایره تلفیق می کنند.همچنین کلیپی راجع به موضوع درس پخش می گردد.    ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید    
10 دقیقه    فعالیت‌های معلم- دانش‌آموز: این فعالیت‌ها به صورت تلفیقی مطرح می‌شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز است و منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین خاطر از خط‌چین استفاده شده است.
فعالیت های معلم    فعالیت های دانش آموزان
وارد شدن به کلاس با روی گشاده و سلام کردن 
سلام و احوال پرسی و ارئه فیلم آموزشی و شرح و توضیح درس و از بین بردن نکات  مهم  درس محیط دایره
دانش آموزان هر کدام به بیان نظر خویش در این باره می پردازند .  
روش تدریس ← تفکر استقرایی – گروهی
وسایل مورد نیاز ← کتاب – قیچی – کاغذ رنگی – نخ – متر – خط کش – پرگار
ارزشیابی تشخیصی ← پرسش از چند دانش آموز در مورد مفهوم محیط ( اندازه دور هر شکل را محیط آن شکل می گویند) و سوال در مورد نحوه ی بدست آوردن محیط مستطیل یا مربع جهت یادآوری عمل اندازه گیری محیط. 
ایجاد انگیزه ← لحظه ی وود به کلاس وسایلی را که برای انجام تدریس برای گروه ها نیاز است با خودمان به کلاس می آوریم و از قبل یک دایره بزرگ درست می کنیم و با خودمان به کلاس می آوریم.
گام اول ← گروه بندی با کاغذ های رنگی که بصورت پازل تهیه شده و در نهایت با کنار هم قرار دادن قطعات پازل ها شکل دایره بوجود می آید گروه های یک رنگ کنار هم قرار می گیرند. هر گروه 3 نفر ( 4 گروه)
گام دوم ← با در اختیار دادن کاغذهای رنگی از گروه ها می خواهیم با وسایلی دیگری که در اختیار قرار دارند  یک یک دایره با اندازه های دلخواه درست کنند. زمان 5 دقیقه.    ( زمان: 5 دقیقه)
گام سوم ← بعد از گذشت 5 دقیقه که گروه ها دایره های خود را درست کردند یک متر در اختیار آنها قرار می دهیم تا اندازه ی دور دایره ها را خود بدست آورند. و در پشت دایره یادداشت می کنیم.     ( زمان: 5 دقیقه)
گام پنجم← بعد از اندازه گیری هر گروه را متذکر می شویم که اندازه قطر دایره را نیز بگیرند و آن را نیز یادداشت کنند و بر اندازه دور شکل تقسیم کنند و پاسخ را بدست آورند و بعد در محلی که پای تابلو مشخص شده گروه ها دایره را نصب کنند و اندازه ها را در جدول روبرو یادداشت کنند. 
گام پنجم ← معلم ← بچه ها اگر ما بطور دقیق دور دایره را اندازه گیری کنیم عدد 14/3 بدست می آید و اگر گروه هایی عددی کوچکتر یا بزرگتر از این عدد را بدست آورند در اندازه گیری دقت کمتری صورت گرفته ولی این عدد در کل دنیا ثابت است و دانشمندان بطور دقیق اندازه گیری کرده اند عدد 14/3 آمده ودر کل و بعضی جاها این عدد را عدد پی نیز می نامند.
گام ششم ←جمع بندی یا نتیجه گیری ← بچه ها می خواهیم برای دایره نیز مثل مستطیل یا مربع یک فرمول مشخص کنیم تا از این به بعد به راحتی دایره هایی را که در اطراف ما قرار دارند محیط آنها را بدست آوریم. حالا خوب به جدول پای تابلو نگاه کنید و به اعداد توجه کتید و نتیجه بگیرید.   (زمان:5 دقیقه)
بچه ها ←اندازه قطر را در عدد ثابت ضرب کنیم اندازه ی دور شکل بدست می آید.
معلم ← آفرین بچه ها بله پس فرمول محیط دایره = اندازه قطر  ×  14/3
چند دایره پای تابلو با اندازه ی قطر ها متفاوت می کشیم و از گروه ها می خواهیم از طریق فرمول بدست آورند تا ببینیم تا چه حد در بکارگیری فرمول در بدست آوردن محیط دایره توانمند شده اند و موضوع درس را فهمیده اند.
    دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.
به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس  محیط دایره در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
_ نشان دادن عکس العمل مناسب هنگام دیدن ویدیوی نمایشی
_ مطرح کردن نظرات خود بعد از دیدن تصاویر
_ پاسخ دادن به سوالات مطرح شده با مشارکت و همراهی کردن گروه
_ مطرح کردن سوالاتی که در ذهنشان جرقه زده است.
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود.
گسترش دانش و اطلاعات در زندگی بصورت واقع بینانه و بیان مصادیق و بحث و گفتگو در دانش آموزان صورت می گیرد.
از دانش آموزان خواسته می شود در یک فعالیت گروهي بصورت دسته جمعی سوالات مورد نظر را پاسخ دهند.    _ همفکری و مشورت با اعضای گروه
_ یافتن پاسخ های مناسب و صحیح

نکات کلیدی و ضروری توسط معلم مرتب تکرار و بیان می شود .
معلم تدریس درس محیط دایره  را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند.    دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.
_ پاسخ دهی به سوالا ت با رعایت
نوبت و احترام به حقوق دیگران
معلم پا به پای دانش آموزان در سوال و جواب شرکت می کند و گاهی اوقات برای جلب توجه کل دانش آموزان سؤالات خاصی را مطرح می کند که نیاز به فکر بیشتری دارد.    دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.
_ حل تمرین 
- خلاصه کردن درس توسط دانش آموزان
ارائه پرسش های تحلیلی
به هر گروه براساس میزان مشارکت و ارزیابی بهتر امتیاز داده می شود.    دانش آموزان از تدریس حاضر راضی می شوند و به دقت گوش می دهند.
-درک مطالب گفته شده 
    ارائه درس جدید لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی    
زمان    فعالیت دانش آموز    فعالیت معلم        فعالیت های بعد از تدریس
5 دقیقه    توجه به معلم و یادداشت نکات اصلی درس  محیط دایره    - تهیه نقشه مفهومی
- هر کدام از گروههای مختلف می توانند رئوس مطالب را مرور کرده و خلاصه ای از آن را در کلاس برای معلم و بقیه دانش آموزان بیان می کنند و در این میان سوالاتی نیز از دانش آموزان پرسیده می شود.
ارائه خلاصه درس  محیط دایره و جمع بندی درس توسط معلم و بیان نکات اصلی درس و بررسی سوالات از طریق پاورپوینت های تهیه شده .
پس از آموزش درس  محیط دایره به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.
- بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.     فعالیت تکمیلی خلاقانه دانش آموزان  و جمع بندی    
5 دقیقه    الف: تکوینی (در جریان تدریس)
ارزشيابي پاياني به صورت شفاهي و طرح مسئله در پاي تابلو یا انجام کار فردی یا گروهی عملی
1-    بتواند رئوس مطالب درس را شرح دهند .
2-    مفهوم و مضمون اصلی درس چیست؟
3-    پاسخ درست به فعالیت ها
4-    انجام فعالیت پژوهش و سایر پژوهشهای پیشنهادی از جانب معلم.
5-    ارزشیابی از این درس متناسب با هدفها و انتظارات یادگیری برای مجموعه ای
از فعالیتهای داخل و خارج از کلاس دانش آموزان از طریق ابزارهای زیر انجام می شود:
ــ فهرست مشاهدات معلم از انجام فعالیتهای فردی وگروهی
ــ برگه همتاسنجی که توسط برخی از دانش آموزان درباره مهارتهای گفتگو تکمیل میشود.
ــ پاسخ های شفاهی دانش آموزان
پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود پاسخ به سوالات در خلال تدریس درس محیط دایره  ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.- انجام چه کارهایی باعث یادگیری بهتر درس محیط دایره می شود.
- سوال درباره هدف های رفتاری و عملی درس محیط دایره از کتاب  
ب: ارزشیابی تراکمی 
- سوالات بصورت جزوه قبلا در اختیار دانش آموزان قرار گرفته و از آنها خواسته می شود به صورت گروهی آنها را حل کنند.
- با طرح سوال بصورت فردی از دانش آموزان مروری بر درس ارائه شده می کنیم 
-از دانش آموزان پاسخ فعالیت های موجود در متن را می پرسیم .
-هر گروه با توجه به گروه بندی جلسه قبلی کنار هم قرار می گیرند و سوالات را پاسخ می دهند .
با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس محیط دایره  را جواب دهند.  از دانش آموزان خواسته می شود آنچه را که از درس محیط دایره را بصورت فهرست وار بنویسند و به کلاس گزارش دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آزمونی را بصورت گروهی انجام دهند و در کلاس درس بعد از فکر کردن هر گروه پاسخ های خود را ارائه دهند( به عنوان آزمون عملکردی)      ارزشیابی     فعالیت های بعد از تدریس
2 دقیقه      در پایان کلاس برای رساندن فراگیران به نتیجه ی مناسب و ایجاد ارتباط بین مباحث درس  محیط دایره  و مطالب قبلی و رابطه ی درس  محیط دایره با مباحث بعدی، به جمع بندی مطالب (به صورت خلاصه) پرداخته می شود.  در این بخش مطالب درس محیط دایره  را به صورت پاورپوینت یا تولید محتوای الکترونیکی نمایش داده می شود. پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود ، مطالب فرا گرفته شده از درس محیط دایره را تکرار نمایند.
همچنین : 
- توضیح کلی درس 
-  بررسی مفاهیم گفته شده
- انجام کار عملی گروهی کلاسی یا اجرای نمایشنامه
- رفع اشکالات دانش آموزان
توضیح حول متن درس و آموخته های جدید و بحث پیرامون کاربرد اهداف درس محیط دایره در زندگی    جمع‌بندی
و ساخت دانش جدید    
2 دقیقه
    پاسخ به سوالات مربوط به درس محیط دایره
برداشت خود را از نتایج حاصله از درس محیط دایره بیان کنید:
در محیط منزل عناوین مطرح شده در درس محیط دایره به بحث بگذارید
همچنین  :
- دادن تکالیف تمرینی – تکمیلی- خلاق
- آوردن تحقیق بصورت فردی و گروهی
- پاسخ به سوالات مطرح شده برای جلسه بعد 
بچه ها همه ی شما در منزل سینی های دایره ای شکل یا میزنهار خوری دارید ابتدا اندازه قطر آنها را بدست آورید و بعد محیط میز یا سینی را بدست آورید و در کاغذ نقاشی کنید و در کلاس گزارش دهید.
    تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس (اقدامات بعدی )    
1 دقیقه    بهره گیری از پایگاههای اطلاع رسانی مناسب و…
کتاب ریاضی پایه پنجم    معرفی منابع    
 


35,000 تومان